Polska to nasz kraj z którego wszyscy powinniśmy być dumni. Może życie w Polsce nie zawsze układa się tak pięknie, jakbyśmy chcieli. Jednak zawsze warto być dumnym z miejsca, gdzie się urodziło. Warto znać również pewne fakty historyczne, dzięki którym będziemy wiedzieć co się działo w naszym kraju. Czasem chęć wiedzy o naszym kraju jest dużo większa. Chcemy wiedzieć więcej niż mówi nam pani na lekcji historii w szkole. Jeżeli tak jest, to do wyboru mamy wiele fascynujących książek, które bez problemu zakupimy w księgarni. Jedną z takich książek jest “Bezpieka pogranicza” (https://www.taniaksiazka.pl/bezpieka-pogranicza-lech-kowalski-p-1350544.html). Jej autorem jest Lech Kowalski.

Czasy bezpieki

Trzeba przyznać, że o bezpiece wiemy mało. Jeżeli zapytalibyśmy się przypadkowego człowieka na ulicy, czy coś wie na ten temat, to prawdopodobnie jego wiedza byłaby skromna. W szczególności, jeżeli mówimy o młodej osobie. Tylko nasi dziadkowie prawdopodobnie mieliby odpowiednią wiedzę, dzięki której byliby w stanie powiedzieć, że za czasów bezpieki w naszym kraju nie wiodło się najlepiej. Może nie wszyscy byli świadomi tego, co robi bezpieka. Jeżeli ktoś jednak robił coś przeciwko prawu, nie zgadzał się z organami rządzącymi, to na pewno nie raz przekonał się, że bezpieka potrafi skutecznie działać. W swojej książce Lech Kowalski dokładnie opisuje historię tego organu, który nie traktował ludzi sprawiedliwie. Jak to wyglądało wszystko od środka? Jakie były kulisy jej powstawania? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z tej książki.

WOP Polska Ludowa

Bezpieka pogranicza” obejmuje lata 1945 – 1989. To właśnie dzięki tej pozycji możemy dowiedzieć się jak wyglądało powstanie WOP Polski Ludowej. Pierwsze, delikatne kroki na arenie krajowej, przez całkowity rozrost, po sam koniec. Po emeryturę, która sprawiła, że wiele osób musiało pożegnać się ze swoimi posadami. Jak to się wszystko odbywało? Ta książka odsłania wiele faktów z których do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy. Jeżeli ktoś kocha historie i dobrze czuje się z taką tematyką, to ta książka będzie dla niego wspaniałą lekturą do przeczytania. “POGRANICZE W OGNIU ** POWOJENNE GRANICE POLSKI ** FORMOWANIE WOJSK OCHRONY POGRANICZA ** URWALACZE WŁADZY LUDOWEJ ** ZWIAD WOP – ELITA BEZPIECZNIACKA EDUKACJA POGRANICZNIKÓW ** USZCZELNIANIE GRANIC ** INWAZJA NA CZECHOSŁOWACJĘ ** STAN WOJENNY” – przed czytelnikami stanie zupełnie inny świat, który ułatwi również zrozumienie pozornie niezwiązanych ze sobą mechanizmów transformacji po roku 1989. Warto zagłębić się w tą książkę.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com